Lískové ořechy – proč jíst?

lískové ořechy

Proč jíst lískové ořechy?

Ořechy obecně patří do našeho jídelníčku. Lískové ořechy patří k těm s nejvyšší energetickou hodnotou. Obsahují až 62% tuků (z toho 0,613 g nenasycených) a 13 % bílkovin.

Obsahují vitamíny B3, B6, vitamín E, C, hořčíkfosfor, vápník a další minerální látky, které jsou velmi prospěšné.. Mají také vyšší obsah kyseliny listové.

Konzumace lískových oříšků působí pozitivně při srdečních a oběhových nemocech. Jsou dobré při rekonvalescenci či při sportovních výkonech, jako rychlí zdroj energie.

Kde rostou lískové ořechy?

Líska obecná je dobře známý keř, který nám dává lískové ořechy. Lísky jsou keře rostoucí v celém mírném pásu Evropy. Ořechy se sklízejí v brzkém podzimu.

Lískové ořechy si můžete natrhat a rozlouskat sami, ale planě rostoucí lísky mají jen drobné ořechy (aspoň ty rostoucí u nás), jsou často červivé a úroda v některé roky bývá špatná. Raději kupuji.

Kde koupit opravdu dobré lískové oříšky?

lískáče opravdu miluju! Ořechy obecně velmi snadno napadají plísně a při nesprávném skladování žluknou. Plísně jsou pro zdraví velmi nebezpečné, proto jakkoliv se vám ořechy nezdají vzhledově či chutí, raději je nejezte.

Lískové ořechy jsou jedni z těch, u kterých si na dobrou kvalitu musíme dávat pozor. Zkoušela jsem mnoho výrobců, často oříšky nebyly vůbec k jezení nebo obsahovaly mnoho špatných. V poslední době jsem natrefila na dva výrobce, kteří mají oříšky výborné kvality.

Lískové ořechy z Alberta
Lískové ořechy z Alberta

Oříšky z Alberta jsem koupila výhodně už před vánocemi. Jsou celkem velké, téměř žádný nebyl zkažený. Za 100 g jsem naposledy dala asi 28,- Kč. V předvánočním balení byly oříšky větší.

Lískové oříšky JOD
Lískové oříšky JOD

Oříšky od firmy JOD jsou fakt velké a výborné! Koupila jsem je u nás ve zdravé výživě, která je součástí místní pekárny. Za 100 g jsem dala 25,- Kč, což je skvělá cena za super kvalitu.

O Andrea Holzknechtová 97 Článků
Zajímá mě zdravý životní styl. Mým cílem je být zdravá, fit, aktivní a štíhlá. Je to hledání, zkoušení a toto jsou stránky, kde zveřejňuji svoje postřehy, tipy, recepty. Jsou to hlavně moje zkušenosti.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*1 + 2 =